Tipy na výlety
Asi k nejzajímavějším a nejvíce navštěvovaným turistickým místům v našem okolí patří za zmínku propast CHKO Macocha.
Oblíbená je u návštěvníků moravského krasu romantická plavba na lodičkách v podzemní říčce Punkva, ale také samotná prohlídka jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Slouplo-šošůvské jeskyně, jeskyně Výpustek a již zmíněná prohlídka Punkevní jeskyně.
Použito z odkazu: Propast-macocha.cz
Boskovice:
Dominantou města Boskovice je na Masarykově náměstí, radniční věž s vyhlídkou vysoká 44m, která byla vybudovaná v letech 1460-90 dále je k vidění kostel sv.Jakuba s 41m vysokou věží.
Zřícenina goticko-renesančního hradu z přelomu 13. a 14. stol. jehož technickou zajímavostí představuje 26 metrů hluboká studna poháněná funkčním dřevěným šlapacím kolem. Z hradu jsou krásné výhledy do okolí.
Zámek Boskovice patří k empírovým zámkům na Moravě byl vystavěn v letech 1819-1826 na místě původního dominikánského kláštera, zrušeného v roce 1784. K zámku patří přilehlé parky, rezidence, zámecký skleník, panský dvůr, jízdárna, klášter.
Zámecký skleník slouží v současnosti jako kulturní a společenské centrum.
K nejzachovalejším v České republice patří bývalé židovské město. Najdete zde 24 památkově chráněných objektů – vstupní bránu z roku 1753, masné krámy, kašnu.
Synagoga Maior kde je stálá expozice muzea Boskovice, židovský hřbitov.
Westernové městečko nabízí také spoustu atrakcí divadelní představení v přírodním amfiteátru s krásným vodopádem. Celodenní program nabízí spoustu zábavy nejen pro rodiny s dětmi, ale všechny, kdo mají chuť se bavit.
Použito z odkazu: Regionboskovicko.cz
Kořenec:
Větrný mlýn holandského typu stojí na jižně od středu obce. Jedná se o kamenný větrný mlýn s kuželovou střechou se šindelem. Mlýn postavil v roce 1866 starosta obce Jakub Veselý. Mlýn patřil rodině Veselých až do roku 1905. Ti na větřáku vydrželi dvacet let, roku 1925 od nich mlýn koupil Josef Pokorný. Nový majitel se kromě málo výnosného mlynářského řemesla živil také ostřením mlýnských kamenů a truhlařinou. Koncem roku 1941 protektorátní úřady zakázaly mletí, občasně se však mlelo načerno tak jako na mnoha dalších větrných mlýnech. Roku 1944 mlýn poškodila vichřice. K zvětšení výkonu mlecího zařízení měl přispět nový dieselový motor, který nainstaloval mlynářův syn Josef. Nový stroj se však příliš neosvědčil, byl velmi poruchový a často mimo provoz.
Použito z odkazu: Cestykrajem.cz
Sloupsko-šošůvské jeskyně:
jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky jsou buď klasické na dvou trasách, historické nebo od 1.7.2012 se můžete poprvé podívat i do Spodních pater.
Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Krátký okruh jeskyněmi o délce 890 metrů prochází Sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede Sloupskou i Šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlna. Jeskyně nabízejí i Historickou prohlídku jeskyně. Průvodci v dobových kostýmech a v nářečí provádějí celoročně Šošůvskou částí jeskyně. Návštěvníci jsou při této prohlídce odlehčenou formou seznámeni s historií objevování jeskyní. Historický okruh prochází celou šošůvskou část a rovněž končí v jeskyni Kůlna. Pro tělesně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní upravena jako bezbariérová. Zážitková trasa s názvem Po stopách Nagela o délce 1300 metrů vede spodními patry Sloupsko-šošůvských jeskyní.
V zimním období jsou naše jeskyně otevřeny!!! Pro vstup do jeskyně v měsících prosinec, leden a únor je potřebná rezervace. Vstupy soustřeďujeme na 10:00, 12:00 anebo na 13:00!!!. Sloupská část jeskyně je pro veřejnost uzavřená z důvodu ochrany zimujících netopýrů. Nabídnout Vám můžeme Šošůvskou část jeskyně a Spodní patra jeskyní, kde je menší výskyt netopýrů. Prohlídka v Šošůvské části probíhá při světle baterek a můžete si jí prohlídnout dvěma způsoby: 1. Prohlídka s klasickým výkladem a nebo 2. Prohlídka historická odlehčenou formou. Návštěvníci si buď vezmou svoje baterky nebo dostanou k zapůjčení čelovky u pokladny SŠJ.
Použito z odkazu: Sloupsko Šošůvské jeskyně.cz
Pískovcové sochy na Malém Chlumu:
Po červené značce z Obory, cestou přes Huť svaté Antonie k Velkému Chlumu, lokalita je výjimečná pískovcovými sochami vytvořenými amatérským sochařem Stanislavem Rolínkem, rodákem z blízkého Bořitova. V roce 1431 na úpatí Velkého Chlumu tábořila husitská vojska vedená Prokopem Holým při svém tažení na Olomouc. Toto místo doporučujeme určitě navštívit i s ohledem na blízkou rozhlednu která se nachází v lokalitě keltského sídliště.
Použito z odkazu: Bořitov.cz
Pohár Drahanské vrchoviny:
Každoroční pořádání poháru Drahanské vrchoviny, více v odkaze:
Použito z odkazu: